DM 2021

DM resultater 2021

Danmarksmester i Dværgpapegøjer

Danmarksmester i Spurvepapegøjer







































































































































































































































































































































































DM Dværgpapegøjer 2022

Danmarks mester:

1. 462 p. Rene Abildgaard, Skive
2. 462 p. Bruno Solberg, Rønde

3. 457 p. Per Mosgaard Larsen, Gistrup
4. 457 p. Poul Andersen, Hampen
5. 456 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
6. 455 p. Kim Refsgaard, Vejle
7. 454 p. René Larsen, Frederikshavn
8. 454 p. Kaj Jensen, Aabybro
9. 450 p. Kim Witte, Augustenborg
10. 449 p. Ole Simonsen, Brovst
11. 448 p. Thorkil Schrøder, Fredericia
12. 448 p. Klaus Holze Thøgersen,                             Fjerritslev

Danmarks mester:

1. 459 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
2. 458 p. Poul Andersen, Hampen3.
3. 451 p. Lene & Jens Ove Hansen,
               Odense SV.
4. 447 p. Klaus Holze Thøgersen,                             Fjerritslev



DM Spurvepapegøjer 2022

Artsvinder, Gråhovedet dvp.

1. 92 p. Per Lind Lassen, Gistrup
             med en 1.0 Grøn

2. 92 p. Klaus Holze Thøgersen,                     Fjerritslev
             med en 1.0 Grøn

3. 90 p. Per Lind Lassen, Gistrup
             med en 0.1Grøn


Artsvinder,Grønrygget spv.

1. 91 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Grønrygget
             (F. p. passerinus), Grøn

2. 89 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Grønrygget
             (F. p. passerinus), Grøn


Artsvinder, Blårygget spv.


1. 92 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Blårygget

             (F. x. xanthopterygius), Grøn

2. 92 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Blårygget
             (F. x. xanthopterygius), Grøn

3. 89 p. Alexander Holze Thøgersen,                     Aars
             med en Blårygget
             (F. x. xanthopterygius), Grøn

Artsvinder, Taranta dvp. 

1. 93 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Mørk grøn

2. 91 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Grøn

3. 91 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Oliven grøn

Artsvinder, Rosenhovedet dvp.

 

1. 93 p. Rene Abildgaard, Skive
             med en Orangemasket grøn

2. 93 p. Rene Abildgaard, Skive
             med en Orangemasket grøn

3. 93 p. Kaj Jensen, Aabybro
             med en Lutino

Artsvinder, Lessons spv.  


1. 92 p. Klaus Holze Thøgersen,                           Fjerritslev
             med en Blå

2. 92 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Amerikansk hvid

3. 92 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Grøn

Artsvinder, Rødhovedet dvp.                      

1. 93 p. Bruno Solberg, Rønde
             med en Grøn

2. 93 p. Bruno Solberg, Rønde
             med en Grøn

3. 92 p. Bruno Solberg, Rønde
             med en Grøn

Artsvinder, Gulmasket spv.

  

1. 93 p. Poul Andersen, Hampen   
             med en 1.0 Grøn

2. 92 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Grøn

3. 92 p. Per Lind Lassen, Gistrup
             med en 1.0 Grøn


Artsvinder, Sorthovedet dvp.

1. 91 p. Kim Refsgaard, Vejle
             med en Cobolt

2.91 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Grøn

3. 91 p. Kim Refsgaard, Vejle
             med en Cobolt

Artsvinder, Jordbærhovedet dvp.

1. 91 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
             med en Grøn

2. 91 p. Andreas Holze Thøgersen, Aars
             med en Grøn

3. 90 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.   
             med en Grøn

Artsvinder, Sodbrunhovedet dvp.

1. 92 p. Carsten Thomsen, Lystrup
             med en 1,0
             Dominant boget kobolt

2. 91 p. Lene & Mads Ørum, Haarby
             med en Grøn

3. 91 p. Lene & Mads Ørum, Haarby
             med en Dominant broget Grøn

Bedste mutationsfugl gruppe 5-6 

1. 65 p.Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Lessons spv.
             TurkisBlå


2. 65 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Lessons spv.
             TurkisBlå

3. 65 p. Klaus Holze Thøgersen,                         Fjerritslev
             med en Lessons spv.
             Mauve

Bedste mutationsfugl gruppe 5-6 

1. 67 p. Kim Refsgaard, Vejle
             med en Sorthovedet dvp.
             df. Viol Kobolt TurkisBlå

2. 67 p. Kim Refsgaard, Vejle
             med en Sorthovedet dvp.
             Misty Blå

3. 66 p.Poul Erik Buch, Jelling
             med en Rødhovedet dvp.
             Opaline ef. Euwing Grøn

Kollektion A
(Dværgpapegøje natur)

1. 369 p. et gns., 92.25 p.
Bruno Solberg, Rønde
Rødhovedet dvp.

2. 364 p. et gns., 91,00 p.
Rene Abildgaard, Skive
Rosenhovedet dvp.

3. 363 p. et gns., 90.75 p.
Bruno Solberg, Rønde
Rødhovedet dvp.

Kollektion B
(Dværgpapegøje mutation)

1. 370 p. et gns., 92.50
Rene Abildgaard, Skive
Rosenhovedet dvp.

2. 366 p. et gns., 91.50
Bruno Solberg, Rønde
Rødhovedet dvp.

3.364 p. et gns., 91,00
Rene Abildgaard, Skive
Rosenhovedet dvp.

Kollektion C
(Spurvepapegøje natur)

1. 363 p. et gns., 90.75
Lars-Jørgen Conrad, Låsby
Lessons spv.

Kollektion D
(Spurvepapegøje mutation) 

1.363 p. gns., 90.75 p.
Lars-Jørgen Conrad, Låsby
Lessons spv. Margin1

2. 362 p. gns., 90.50 p.
Poul Andersen, Hampen
Lessons spv.