DM 2022

DM resultater 2022

Danmarksmester i Dværgpapegøjer

Danmarksmester i Spurvepapegøjer







































































































































































































































































































































































DM Dværgpapegøjer 2022

Danmarks mester:

1 463 p. Bruno Solberg, Rønde
2 462 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
3 461 p. Kaj Jensen, Aabybro
4 461 p. Lene & Mads Ørum, Haarby
5 461 p. Rene Abildgaard, Skive
6 459 p. Per L. Larsen
7 458 p. Per Mosgaard Larsen, Gistrup
8 457 p. Poul Andersen, Hampen
9 456 p. Thorkil Schrøder, Fredericia
10 454 p. Jan Eriksen, Frederikshavn
11 452 p. René Larsen, Frederikshavn
12 450 p. Klaus Holze Thøgersen, Fjerritslev
13 450 p. Poul Erik Buch, Jelling

Danmarks mester:

1 460 p. Simon Rosenkilde Waagner, Gl. Rye
2 459 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
3 457 p. Poul Andersen, Hampen
4 448 p. Filip Jellev Rømer, Odense 

DM Spurvepapegøjer 2022

Artsvinder, Gråhovedet dvp.

1  91 p. Per Lind Lassen, Gistrup
            med en 1.0 Grøn

2  90 p. Per Lind Lassen, Gistrup
            med en 0.1 Grøn

3  89 p. Per Lind Lassen, Gistrup
            med en 0.1 Grøn

Artsvinder, Mexicansk spv.

1  93 p. Simon Rosenkilde Waagner, Gl. Rye              med en 1,0 Grøn

2  93 p. Simon Rosenkilde Waagner, Gl. Rye             med en 1,0 Grøn

3  92 p. Simon Rosenkilde Waagner, Gl. Rye             med en 1,0 Grøn

Artsvinder, Taranta dvp. 

1  93 p. Lene & Mads Ørum, Haarby
             med en Grøn

2  93 p. Kai Guldhammer, Vestbjerg
             med en 1.0 Grøn

3  93 p. Kai Guldhammer, Vestbjerg
             med en 0,1 Grøn

Artsvinder, Brille spv.


1  92 p. Andreas Holze Thøgersen
             med en 1.0 Grøn

2  90 p. Andreas Holze Thøgersen
             med en 0.1 Grøn 

Artsvinder, Rosenhovedet dvp.

 

1  93 p. Rene Abildgaard, Skive
             med en Opalin-pallid grøn

2  92 p. Kaj Jensen, Aabybro
             med en Lutino

3  92 p. Thorkil Schrøder, Fredericia
             med en Grøn

Artsvinder, Lessons spv.  


1  93 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Blå

2  93 p. Poul Andersen, Hampen
             med en Amerikansk gul

3  92 p. Poul Andersen, Hampen
              med en Amerikansk gul

Artsvinder, Rødhovedet dvp.                      

1  94 p. Bruno Solberg, Rønde
             med en Grøn

2  94 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
              med en Grøn

3  93 p. Bruno Solberg, Rønde
             med en Opaline grøn

Artsvinder, Gulmasket spv.

  

1  92 p. Per Lind Lassen, Gistrup
             med en 1.0 Grøn

2  90 p. Poul Andersen, Hampen
             med en Grøn

3  90 p. Per Lind Lassen, Gistrup
             med en 0.1 Grøn

Artsvinder, Sorthovedet dvp.

1  92 p. Rene Abildgaard, Skive
             med en Blå

2  91 p. Jan Eriksen, Frederikshavn
             med en Grøn

3  91 p. Poul Andersen, Hampen
             med en Grøn

Artsvinder, Jordbærhovedet dvp.

1  93 p. Kaj Jensen, Aabybro
             med en Grøn

2  92 p. Jan Eriksen, Frederikshavn
             med en Grøn

3  91 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
             med en Grøn

Artsvinder, Sodbrunhovedet dvp.

1  92 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
             med en Dilute grøn

2  92 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
             med en Grøn

3  92 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
             med en Grøn

Bedste mutationsfugl gruppe 5-6 

1  65 p. Morten T. Hansen, Harlev J.
             med en Rødhovedet dvp.,
             Kobolt TurkisBlå

2  65 p. Per Mosgaard Larsen, Gistrup
             med en Rødhovedet dvp.,
             Opaline ef. Viol Kobolt Blå

3  65 p. Poul Erik Buch, Jelling
              med en Rødhovedet dvp.,
              Viol TurkisBlå

Bedste mutationsfugl gruppe 5-6 

1  66 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Lessons spv.,
             TurkisBlå

2  65 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Lessons spv.,
             TurkisBlå

3  64 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Lessons spv.,
             Cinnamon TurkisBlå

Kollektion A (Dværgpapegøje natur)

1  369 Gns., 92,25 p.
    Lene & Mads Ørum, Haarby
    Taranta dvp.

2  367 Gns., 91,75
    Jørgen Madsen, Odense SØ.
    Rødhovedet dvp.

3  365 Gns., 91,25
    Jørgen Madsen, Odense SØ.
    Sodbrunhovedet dvp.

Kollektion B (Dværgpapegøje mutation)

1  369 Gns., 92,25 p.
    Bruno Solberg, Rønde
    Rødhovedet dvp.

2  368 Gns., 92,00 p.
    Per L. Larsen Frederikshavn
    Rødhovedet dvp.

3  365 Gns., 91,25 p.
    Per Mosgaard Larsen, Gistrup
    Rødhovedet dvp.

Kollektion C (Spurvepapegøje natur)

1  369 Gns., 92,25 p.
    Simon Rosenkilde Waagner, Gl. Rye
    Mexicansk spv.

2  362 Gns., 90,50 p,
    Lars-Jørgen Conrad, Låsby

Kollektion D (Spurvepapegøje mutation) 

1  368 Gns., 92,00 p.
    Lars-Jørgen Conrad, Låsby
    Lessons spv.

2  361 Gns., 90,25 p.
    Lars-Jørgen Conrad, Låsby
    Lessons spv

3  356 Gns., 89,00 p.
    Filip Jellev Rømer, Odense SV
    Lessons spv.